Projektai, šventės 2018-2019 m. m.

 

ADVENTAS – STEBUKLO LAUKIMO METAS

     ,,Smalsučių“ ir ,,Boružiukų“ grupių vaikai dalyvavo Biržų krašto muziejaus ,,Sėla“ edukacinėje programoje ,,Adventas – stebuklingos ramybės ir rimties metas“. Išklausę edukatorės pasakojimo, vaikai sužinojo kas yra adventas, kada jis prasideda, kokios svarbiausios  tradicijos ir kaip adventą minėjo senovės lietuviai.  Advento vainiko Pranašų žvakelės šviesoje vaikai klausėsi kūdikėlio Jėzaus gimimo istorijos ir meduolių kepimo paslapčių. Švariai nusiplovę rankas, iš paruoštos tešlos gamino meduolius ir sudėliojo juos į skardą. Kol meduoliai kepė vaikai gamino žaisliukus ir puošė jais eglutę. Iškeptus meduolius papuošė įvairių spalvų glaistu ir šventiškai susipakavo išsinešimui į namus.

Ignas: ,,Man labai patiko gaminti meduolius tik tešla labai saldi“

Viltė: ,,Parsinešiu meduolius namo duosiu tėčiui , mamytei ir vieną paliksiu Kalėdų seneliui“

Svajūnas: ,,Meduoliai kvepia Kalėdom“.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Ingrida Kuncienė

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Didzinskienė

Sušvito Kalėdų eglutė!

   Spindinti eglutė primena, kad didžiosios metų šventės – ne už kalnų. Visą bendruomenę  apgaubė Kalėdų laukimas. Šventinę nuotaiką kuriame visi kartu!

     Dėkojame kūrybiškiems ir išradingiems vaikučių Tėveliams už padarytą kalėdinį traukinuką ir ypatingai originalius naujametinius simbolius.

Baltijos keliui 30 metų

Rugpjūčio 23 d. „Ąžuoliuko“  bendruomenė kartu su visa Lietuva paminėjo Baltijos kelio 30 metų jubiliejų.

 

Drąseikių žirgyne

Priešmokyklinio ugdymo grupės „Saulutė“ vaikai kartu su tėveliais ir grupės darbuotojomis smagiai pasitiko vasarą  Drąseikių žirgyne.  Visi apžiūrėjo  žirgyną ir susipažino su žirgais. Labiausiai patiko kumelaitė vardu Žibutė.  Vieni  su jojikių pagalba sėdo ant žirgų ir pasijodinėjo, kiti – sėdo į vežimą, kurį tempė žirgas.  

„Smagu žaisti manieže – smėlio tiek daug kaip pajūry“ –  pastebėjo Lėja. Pasivažinėję ir pasijodinėję, vaikai žirgus maitino duona, obuoliais ir morkomis, o gražioje žalioje pievelėje kartu su tėveliais ir grupės darbuotojomis žaidė įvairius žaidimus.

 „Kaip gera, gaila, kad atsisveikinti jau laikas….“ –  pamąstė Rūta J.

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Palmyra Vengrienė

Skaitovų konkursas „Žodeliai iš mažų širdelių“

       Kovo 26 dieną dalyvavome Biržų rajono savivaldybės  ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų  meninio skaitymo konkurse „Žodeliai iš mažų širdelių“, kuris vyko Biržų r. Nemunėlio Radviliškio pagrindinėje mokykloje. Komisija vertino skaitovo gebėjimą aiškiai, garsiai, taisyklingai, natūraliai deklamuoti, kūrinio nuotaikos perteikimą, skaitovo sceninį įvaizdį.  Žiūrovai balsavo už labiausiai jiems patikusį dalyvį. Mūsų darželio ugdytinis Arnas Rudinskis penkiamečių grupėje laimėjo I- ąją vietą, o Kamilė Kiršaitė šešiamečių grupėje –II- ąją vietą.

Sveikiname  laimėtojus, dėkojame vaikučių tėveliams ir mokytojams!

Projektas „Aš pažįstu savo gimtinę“

     Balandžio 2 d. į baigiamąjį projekto „Aš pažįstu savo gimtinę“ renginį Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos salėje susirinko priešmokyklinio ugdymo grupių  vaikai iš visų Biržų miesto darželių. Dalyvavo svečiai: Biržų rajono savivaldybės mero patarėja Danutė Martinkėnienė, švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Baronienė, Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos direktorė Vilmantė Vorienė.

     Virtuali kelionė iš paukščio skrydžio po Biržus ir jų apylinkes bei Emilijos Užuolaitės padeklamuotas eilėraštis „Čia mūsų namai“, renginio pradžioje priminė koks gražus ir mielas Biržų  kraštas. Kiekvienai įstaigai atstovavo šešių vaikų komanda su mokytoju. Kartu su renginio vedėjomis išsiaiškinę žodžio vietovardis reikšmę, dalyviai kūrė piešinį ir trumpą atsiradimo istoriją pagal vietovės pavadinimą, turėjo atpažinti lankytinus rajono objektus nuotraukose, iš duotų paveikslėlių sukurti po du naujus linksmus vietovardžius, sudėlioti Biržų miesto žemėlapio dėlionę. Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Palmyra Vengrienė ir darželio- lopšelio „Ąžuoliukas“ priešmokyklinukai originaliai inscenizavo legendą apie Apaščios upės pavadinimo atsiradimą. Laikas lėkte pralėkė, ir salėje nebuvo tokių, kurie tik klausė ir nieko neveikė. Komandų palaikymo grupės taip pat aktyviai dalyvavo atsakinėdami, kurdami ir dainuodami. Po nuotaikingos kelionės gimtinės takeliais mažuosius pasveikino svečiai, kurie pasidžiaugė vaikų kūrybiškumu, smalsumu ir noru pažinti savo gimtąjį kraštą. Be nuoširdžių žodžių vaikai sulaukė ir saldžių dovanėlių. Projekto organizatoriaus lopšelio-darželio “Ąžuoliukas” direktorė Vitalija Medelinskienė padėkojo visoms komandoms, įteikdama trispalves apyrankes, kaip savojo krašto žinovo ir mylėtojo simbolį. Dalyviai ir svečiai atsisveikino smagia kelionės daina. Rodos tiek nedaug reikia, kad pasijustum laimingas. Kaip ir mūsų renginyje, kuriame nebuvo nei laimėtojų, nei pralaimėjusių. Buvo tik džiaugsmas ir pasididžiavimas: „Aš pažįstu savo gimtinę“.

Meninio ugdymo mokytoja Jolanta Vasiliūnienė

„Ąžuoliuko“ šokėjos Talentų konkurso nugalėtojos

     Gegužės 3 d.  Biržų kultūros centre priešmokyklinio ugdymo grupės mergaitės, vadovaujamos meninio ugdymo mokytojos Jolantos Vasiliūnienės, dalyvavo talentų koncerte – konkurse „Brangiausiam žmogui – mamai“. Šokėjos  atliko nuotaikingą šokį, kuris sužavėjo publiką ir buvo palydėtas griausmingais plojimais. Mergaičių šokio grupė tapo žiūrovų išrinktu konkurso nugalėtoju. Sveikiname su pergale!

Kovo 4- 8 dienomis vyko kalbos savaitė „Paukštis į dangų, žodis į širdį“

„ Boružiukų“, „Ančiukų“ grupių vaikai stebėjo  pasakos ,,Dangus griūva“ inscenizaciją. Pasaką sekė „Varliukų“ grupės vaikai. Po to visi žiūrėjo smagų animacinį filmuką. Nustebino šios nuostabios lietuvių liaudies pasakos animacija,  istorija apie  neklaužadą lapelį. Vaikai atliko užduotis: spalvino pasakos ,,Dangus griūva“ veikėjus, ieškojo, kurių veikėjų pasakoje nebuvo,  kurių kūno dalių jiems trūksta?  Piešė labiausiai patikusį animacinio filmuko “Dangus griūva“ veikėją.

    „Varliukų“ grupėje vyko valandėlės „Iš kokios mes pasakos?, „Tautosakos kraitelė“ Grupės vaikai susipažino su smulkiąją lietuvių liaudies tautosaka, stengėsi suvokti mįslių, patarlių ir priežodžių bei palyginimų prasmę, pasimokė liaudiškų pasisveikinimų ir atsisveikinimų.  Žaidė žaidimą ,,Rašytojas“, prisiminė žinomas raides, jas piešė. Susipažino su sąvokomis: žodis, raidė, garsas, sakinys.

     ‚,Ančiukai“ prisiminė pasakas be galo. „Į stiklo kalną aš lipu“, „Išėjo senelis į mišką“ Sekė savarankiškai, neskubėdami, aiškiai tardami žodžius. Žaidė žaidimą „Seku seku pasaką“. Vaikai sukūrė „Ančiukų“ pašto dėžutę į kurią dėjo laiškus ir sveikinimus vieni kitiems, o vėliau juos išsidalino ir  džiaugėsi pasavariškais linkėjimais.

     Priešmokyklinukų  „Saulutės“ grupėje vyko pokalbis „Kaip atsirado raštas, knygos?“ Vaikai apžiūrėjo grupėje esančias knygas, jas lygino pagal tekstą, paskirtį, dydį. Tyrinėdami  įvairias knygas, suprato, jog jos turi viršelį, lapus, nugarėlę.  Sužinojo, kas yra knygos autorius?  Vartydami knygas ieškojo, kur yra nurodytas puslapis, lapo viršus apačia, kuria kryptimi skaitome? Bandė kopijuoti iš knygelių patinkamus žodžius ar teksto dalį. Pagamino plakatą „Knygelės -mūsų draugai‘‘. Klausydami knygelės K.Jakubėno „Abėcėlė“ skaitymo, margino pasirinktas „Linksmąsias raideles“.

    „Bitučių“ ir „Nykštukų“ grupių vaikai žaidė pirštukų žaidimus, atliko užduotis, lavinančias ir tikslinančias smulkiąją motoriką. Abiejose grupėse buvo suruoštos parodėlės ‚Mano mėgstama knygelė“ Vaikai domėjosi atsineštomis knygelėmis, pasakojo, piešė mėgstamus herojus.

      Mažieji lopšelinukai  „Kiškiukai“ ir  „Drugeliai“ žaidė žaidimus ,,Draugai susirinko“,  ,,Kas namelyje gyvena?“   Mokėsi ištarti savo ir draugų vardus, atliko imitacinius judesius. Lavino pirštelius „Katutės“, ,,Viru, viru košę“, klausėsi pasakų „Pirštinė“, „Pagrandukas“. Džiaugsmingai žaidė su pasakų veikėjais.

    Paskutinę kalbos savaitės dieną „Boružiukai“ keliavo į Biržų Jurgio Bielinio viešąją biblioteką. Dalyvavo edukacinėje pamokėlėje „Knygelių namai“.

Logopedė Violeta Balčiūnienė

Gimtosios kalbos diena „Paklausyk, vaikeli, kaip skamba žodeliai“

      Vasario 21-oji – Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Visų didžiausia tautos dovana yra kalba. Ji terodo jos kilmę, galybę ir senovės būdą. Taip apie tautą ir kalbą XIX amžiaus viduryje rašė Simonas Daukantas. Tad mylėkime ir branginkime savo kalbą taip, kaip ją mylėjo ir brangino mūsų senoliai. Mokykime jos savo vaikus. Lietuvių kalbos išlikimas, taisyklingas jos vartojimas kasdieniniame gyvenime, t. y. gimtosios kalbos ateitis, priklauso nuo mūsų pačių.

   Šią dieną lopšelyje – darželyje vyko garsiniai skaitymai „Paklausyk, vaikeli, kaip skamba žodeliai“. Pasakas vaikams skaitė tėveliai, močiutės, logopedė, mokytojos ir jų padėjėjos. Vaikai klausėsi pasakų: ,,Dangus griūva“, ,,Katinėlis ir gaidelis“, „Vilkas ir septyni ožiukai“, ,,Netvarkos nykštukas“, ,,Laimingas žmogus“, ,,Sniegena“, ,,Lapė ir sūris“. Grupėse vyko pokalbiai apie gimtosios kalbos svarbą mūsų gyvenime, trumpos pasakų inscenizacijos. Vaikai kūrė knygų skirtukus, piešė mylimus knygų herojus.

Visuomenės sveikatos rėmimo specialioji programa 2018m.  „Aktyviai judu, sveikas esu“

Tyrimo „Vaikų fizinis aktyvumas namuose“ rezultatai

Edukacinis projektas „Nariuotakojai darželyje“

Spalio 15 d. vaikai ir jų mokytojos iš arčiau susipažino su vienintele per Lietuvą keliaujančia nariuotakojų ekspozicija ir jos nuostabiais gyvūnėliais. Mažieji pamatė gyvus vorus – paukštėdas, vienus iš didžiausių pasaulio tarakonų, šakelėmis apsimetančias gyvalazdes, šimtakojus. Dešimt skirtingų gyvūnų rūšių. Vaikai ne tik pamatė, bet ir sužinojo kuo šie gyvūnėliai maitinasi, kur gyvena, kurie gyvena grupėmis, o kurie vieni. Kartu skaičiavo kojas, akis, pakartojo spalvas, palygino išvaizdą, pasiklausė tarakono skleidžiamų garsų. Išsiaiškino apie nariuotakojus kenkėjus ir kaip jų išvengti, kodėl svarbu grįžus iš lauko plauti rankas. Pamokėlė sužadino vaikų smalsumą,  paskatino atidžiai stebėti ir tyrinėti savo aplinką, ieškoti informacijos knygose.

RESPUBLIKINIS PROJEKTAS

„NEŽINAU KADA PUMPURAS GIMSTA, GILĖJ ĄŽUOLAS MIEGA – ŽINAU“

Biržų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“  5 grupių (75) vaikai nuo šių metų vasario  iki lapkričio dalyvavo šiame projekte. Mažieji, žiūrėdami filmuotą medžiagą, vartydami gamtos enciklopedijas, pirmiausiai susipažino su gamtos stebuklu – gilės virsmu į ąžuolą. Pažiūrėję filmuką „Senojo ąžuolo pasaka“, diskutavo, kodėl būtina auginti ir saugoti medžius, kokią naudą jie teikia žmogui, išsakė savo mintis: „Medžiai valo orą, todėl oras būna geras ir gera kvėpuoti“ (Arnas), „Būna malkų ir galim pečių kurti“ (Laima), „Dar galima pasigaminti visokių daiktų: stalą, kėdę, lovą….“ (Matas) „Galima pasislėpti, kai lietus lyja“ (Mantas), „Dar paukšteliai medy gyvena“ (Miglė). Vaikai suvokė, jog medžiai mus nuolat supa, šildo, saugo. Grupėse  vaikai ieškojo medinių daiktų.  Apčiuopdami žaislą, lygino su kokiu maloniau žaisti – mediniu, plastmasiniu ar metaliniu. Vaikai rinkosi medinius žaislus, nes medis yra šiltas ir žaisti maloniau. Darželinukai smagiai leido laiką lauke, sumąstydami įvairius būdus, kaip kūrybiškai panaudoti medieną žaidimams.

Gavę giles, visų grupių jaunieji gamtininkai pasodino giles į vazonus,  prižiūrėjo, kad būtų tinkamos sąlygos daigeliams augti,   stebėjo kada pasirodys žalias daigelis. Vaikų liūdesiui, po mėnesio dar vis daigelio nesimatė. Atkasę žemes, pamatė supuvusius giliukus. Taip išsiaiškino, kad ne visos sėklos sudygsta ir išaugina daigelius, o sėjant reikia patikrinti sėklų daigumą. Gaila, bet didžioji dalis gilių buvo nedaigios. Gretos močiutė, sužinojusi, kad „Varliukų“ grupė dalyvauja šiame projekte, atnešė pas ją kieme jau išaugusių ąžuolo sodinukų, kuriuos vaikai taip pat  pasodino į vazonėlius.

Spalio 12 d. „Nykštukų“ grupės vaikai pakvietė visą darželio bendruomenę į

100 – mečio  ąžuolyno   sodinimo šventę „Čia po Ąžuolo šakelėm mes visi sutilpti galim!“. Pasodinome penkis ąžuoliukus, nutarėme juos puoselėti ir saugoti. Tikimės, kad sodinukai prigis, o kai gerokai paūgės keturiems iš  jų  bus parinkta kita augimo vieta.

Festivalis „Sėjau rūtą…“

     Kovo 20 dieną  priešmokyklinukai dalyvavo lietuvių liaudies dainų ir šokių festivalyje  „Sėjau rūtą…“. Vaikai visą mėnesį  mokėsi šokti keturis lietuvių liaudies šokius: ,,Pliauškutis“, ,,Malūnėlis“, ,,Oira“ ir ,,Ratelinė polka“.  Šventėje dalyviai ne tik šoko, bet ir išgirdo, kaip aidi folkloro ansamblio ,,Saulala“ pučiami ragai, skamba kanklės ir skudučiai, kartu su vyresniaisiais draugais dainavo lietuvių liaudies dainą „Aš atradau kukutį“.
Festivalį ,,Sėjau rūtą“ užbaigė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Rimanto Jociaus, Biržų rajono savivaldybės mero Valdemaro Valkiūno, Biržų ,,Aušros“ pagrindinės mokyklos direktorės Saulės Venckūnienės  padėkos bei sveikinimo žodžiai dalyviams ir organizatoriams.

Užgavėnių šventė

Žiema, žiema, bėk iš kiemo!

Jei nebėgsi, išvarysim,

Su botagais išbaidysim!

     Užgavėnės – žiemos šventė, simbolizuojanti žiemos išvarymą, siekiant prisišaukti pavasarį. Pagrindiniai šventės simboliai – persirengėliai, kaukės, blynai, Lašininio ir Kanapinio kova. Sakoma – jei Užgavėnių nešvęsi, tai visus metus nuo nelaimių neatsiginsi. Tikima – jei per Užgavėnes sočiai valgysi, būsi sotus ir stiprus visus metus.

     Nors šiemet šalčiai anksti pasitraukė ir sniegas ištirpo, mūsų lopšelio-darželio bendruomenė tinkamai ir laiku pasiruošė tradiciniam ir triukšmingam žiemos išvarymui. Vaikai kartu su tėveliais ir mokytojomis gamino kaukes, mokėsi Užgavėnių dainelių, žaidimų, šūkavimų.

     Kovo 5 dienos rytą salėje jau šurmuliavo triukšmingieji Užgavėnių persirengėliai. Žaidėme tradicinius liaudies žaidimus: ,,Šiaudų batai“, ,,Žiemuže, žiema“, ,,Garnys, garnys“, „Arabija“, garsiai skandavome „žiema, žiema bėk iš kiemo“, dainele prikėlėme žemę. Padainavę, pašokę ir išbandę jėgas įvairiose šventės varžytuvėse, stebėjome Lašininio  ir Kanapinio kovą. Kanapinis, mažiesiems persirengėliams padedant, nugalėjo Lašininį  ir džiaugsmingai pranešė apie sugrįžtantį pavasarį. Grįžę į grupes vaišinomės mūsų  darželio ,,gaspadinių“ keptais blynais.

Dėkojame tėveliams, padėjusiems vaikučiams pasigaminti Užgavėnių kaukes.

Raiškiojo žodžio popietė „LIETUVA VAIKO ŠIRDY“

     Kovo 7 dieną vyko  vyko raiškiojo žodžio popietė skirta kovo 11-osios progai bei gimtosios kalbos puoselėjimui. Kalba – viena iš didžiausių vertybių,  ryškiausias tautos savitumo bruožas. Mums, mokytojams, tėvams svarbu  išugdyti sąžiningą, dorą Lietuvos pilietį, mokantį ir puoselėjantį savo gimtąją kalbą.

     Minėdami svarbią lietuviams datą – nepriklausomybės atkūrimo dieną, jau antrą kartą  „iš žodžių, iš margų“  nutiesėme jaukų kelią į vieną mums visiems tokį svarbų žodį: LIE-TU-VA! Jaukioje ir draugiškoje aplinkoje dvylika mažųjų skaitovų  kai kurie nedrąsiai, kai kurie su pasididžiavimu deklamavo pasirinktus lietuvių poetų eilėraščius.  Tėvelių ir mokytojų pastangomis nuo mažų dienų ugdoma meilė ir pagarba kalbai, nes tauta gyva tol, kol gyva jos kalba.

Vasario 16 – osios šventinis rytmetis „Gerą amatą turėsi – bėdos neregėsi“

       Vasario 16 – oji paminėta, prisimenant  senuosius lietuvių amatus. Renginio pradžioje  giedojome „Tautišką giesmę“, lopšelio – darželio direktorė Vitalija Medelinskienė pasveikino visus su artėjančia švente.

       Rytmečiui ruošėsi visos grupės, salėje įsikūrė amatininkų kiemeliai. Vedantieji Kamilė ir Kajus lankė kalvius, puodžius, pynėjus, malūnininkus, kepėjus, audėjus, o darbštieji amatininkai pristatė savo amatą linksmomis dainomis, žaidimais. Šventė baigėsi kepėjų vaišėmis ir smagiu šokiu „Oira oira“, nes „Lietuvis nuo senų laikų didžiavos amatu savu. Darbą mylėjo todėl visko turėjo. O po darbų ir  linksmintis mokėjo“.

     Valstybinių švenčių minėjimas, aktyvus dalyvavimas jose skatina ir kviečia vaikus domėtis Lietuvos istorija, praeities įvykiais, suvokiant laisvės svarbą ir ugdantis pilietiškumą.

 

MES PRISIMENAME KODĖL ESAME LAISVI!

     Minėdami Laisvės gynėjų dienos 28-ąsias metines vaikai žiūrėjo dokumentinių filmų ištraukas, klausėsi grožinės literatūros kūrinių skaitymo, vyko  pokalbiai. Visi įsisegėme Neužmirštuolės žiedą. Gėlės žiedo simbolis pasirinktas norint pagerbti kovotojus už laisvę, o pačios neužmirštuolės pavadinime užkoduota mintis, jog kovotojai yra nepamiršti ir šiandien.
Laisvė – pirmasis ir tikrasis žmogaus ir visos tautos laimės bei gerovės šaltinis. Daugelis karų, nesutarimų, ginčų kildavo ir tebekyla būtent dėl noro apriboti ar visiški panaikinti laisvę. Tikrąjį lietuvių tautos ryžtą ir pasiaukojimą parodė 1991 m. sausio 13 – osios įvykiai. Lietuvių tauta tądien įrodė savo vieningumą. Susikabinę rankomis ir dainuodami tą naktį gynė savo tėvynę. Visus vienijo bendras laisvės troškimas.

     Sausio 11-ąją, penktadienį, 8 val. ryto dalyvavome pilietinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“  prie langų uždegėme žvakutes, pagerbdami žuvusiųjų už atkurtą valstybės Nepriklausomybę atminimą.

     Įsisekime Neužmirštuolę, vertinkime ir švęskime mūsų laisvę. Tuo pačiu nepamirškime, kad sausio 13-osios aukų atminimas yra įprasminamas atsakingu darbu ir pilietišku elgesiu.

ATSISVEIKINIMAS SU EGLUTE

     Sausio 7 d. vaikai susirinko į salę dar pasidžiaugti eglutės spindėjimu, pasakyti jai „ačiū“  už džiaugsmą, kurį suteikė dideliems ir mažiems. Dainavo daineles, žiūrėjo priešmokyklinio ugdymo grupės „Saulutė“ vaikų vaidinimą „Kaip lokys Kalėdas šventė“. Mažieji artistai puikiai perteikė savo herojų charakterį, pasitelkdami balso intonacijas, judesius. Vaidinimo veiksmas, įvykiai  priminė, kad neskubėkime smerkti kito, o padėkime jam tapti geresniu, pastebėkime kur reikalinga mūsų pagalba, gyvenkime draugiškai.

     Užgeso eglutės švieselės, prisiminimas apie šventes šildys mus šiltais prisiminimais iki kitų metų.

Tolerancijos diena arbatinėje „PO DRAUGYSTĖS ĄŽUOLU“

Lapkričio 16-ąją darželio muzikos salė tapo jaukia arbatine. Ją puošė daugybė įvairių medinių, metalinių ar vaikų bei jų tėvelių pagamintų  šių metų Tarptautinės Tolerancijos dienos simbolių – raktų. Patogiai susėdę prie staliukų, susirinkusieji šiltais plojimais pasitiko niekada neliūdinčią Kakę Makę (Asija). Jubiliatė nudžiugo išvydusi, kad į jos gimtadienį susirinko tiek daug svečių. Jie Kakei Makei padovanojo muzikinį lagaminą. Lagaminą atrakino smuiko raktelis, taip išlaisvindamas muzikos garsus, suvienydamas visų mintis, jausmus bei suteikdamas galimybę skirtingai atrodantiems, turintiems skirtingus pomėgius bei gebėjimus smagiai praleisti laiką kartu.

O koks gi gimtadienis be vaišių? Po grupių muzikinių pasirodymų laiminga Kakė Makė padėkojo visiems už šaunią muzikinę dovaną ir pakvietė išgerti puodelį kvapnios arbatos su medumi. Arbatos gėrimo ritualas suartino visus, suteikė galimybę nuoširdžiai pabendrauti, dalijantis gražiais prisiminimais, pasakoti smagias tikras ar išgalvotas istorijas.

Šiandien vaikai pasiėmė savo nematomą tolerancijos raktelį ir atrakino savo širdeles gerumui, supratingumui, gebėjimui sugyventi, gerbti ir priimti kitą toks, koks jis yra. Šventės personažai palinkėjo Kakei Makei ir visiems susirinkusiems:

  • „Šypsokitės ir pasaulis šypsosis jums!“

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė Ilona Paulavičienė

 

Adventas – ramybės ir susikaupimo metas, paslaptingas ir mistiškas laikas. Laukdami Kalėdų, „Nykštukų“, „Varliukų“ ir „Ančiukų“ grupių vaikai, kartu su grupių darbuotojomis dalyvavo edukacinėje pamokoje Biržų krašto muziejuje „Sėla“. Jos metu vaikai sužinojo apie Advento tradicijas ir adventinio vainikėlio prasmę, klausėsi sekamos pasakos ir  puošė eglutę. Patys kepė šventinius sausainukus-meduolius, kuriuos parsinešė į namus ir pavaišino savo šeimos narius. Taip būdami kartu, kūrėme didžiosios šventės laukimo nuotaiką.

 

Gruodžio 18 „Ąžuoliuke“ tvyrojo šventinė Kalėdų nuotaika. Iš ryto salėje visus pasitiko gražuolė miško žaliaskarė, kurią darželiui padovanojo Vaidas Trapulionis. Vaikai ją džiaugsmingai pasveikino dainelėmis ir rateliais. Darželio direktorė Vitalija Medelinskienė įžiebė darželio eglutę ir iškilmingai paskelbė Kalėdų Senelio viešnagės pradžią.

Laukdami malonaus baltabarzdžio, raudonu kostiumu vilkinčio senuko, „Varliukų“, „Nykštukų“ ir „Ančiukų“ grupių vaikai nenuobodžiavo. Jie spėjo atlikti net tris gerus darbus. Lydimi Kalėdų Senelio pasiuntinės Senės Besmegenės ir Linksmuolės Raganiukės, vaikai darželio kieme ieškojo tų, kam reikalinga jų pagalba.

Pirmasis vaikų dėmesio ir geraširdiškumo sulaukė liūdnas žvirblelis. Vargšelis guodėsi, kad žemę užklojus sniegui, jis nebegali rasti sau nė mažyčio trupinėlio. Paukštelių draugai žvirblelį nudžiugino, ant medelio pakabindami pačių gamintas lesyklėles ir smagiai patrepsėdami.

Darželio kiemo tolumoje keliauninkai išvydo belakstančius du susirūpinusius paršelius. Vaikai nustebo, kodėl jų tik du, juk pasakoje buvo trys paršiukai. Pasirodo Naf Nafas turėjo padėti broliukams papuošti jų namelį, nes artinasi Kalėdos. Vaikai apsižvalgė aplink, bet nesimatė nei paršiuko, nei jo uodegėlės. Broliukai nerimavo manydami, kad šiemet jų namelyje Kalėdų tikriausiai nebus. Vaikai nuramino paršelius ir padėjo puošti jų namelį spalvingomis girliandomis. O išdykėlis prapuolėlis paršelis pasirodo buvo pasislėpęs Senės Besmegenės pašto krepšyje. Trys paršiukai jau buvo kartu. Jie padėkojo  vaikams už pagalbą ir pakvietė, artėjančiais kiaulės metais, būtinai užsukti pas juos. Bus smagu pasėdėti prie puodelio arbatos ir prisiminti šią dieną.

Linksmai pasišokinėdamas būrelis vaikų keliavo toliau. Tolumoje kažkas blizgėjo. Pasirodo tai buvo robotas, bet jis nejudėjo. Gal jis susirgo ir jam reikia vaistų? Bet vaikai su šia mintimi nesutiko ir paaiškino, jog robotai vaistų negeria. Jam turbūt paprasčiausiai išsikrovė baterijos. Smarkiai trepsėdami, plodami ir šokinėdami vaikai robotui suteikė energijos ir jis atgijo. Pasirodo, jog jis buvo Robotas Pėdsekys, kuris ieškodamas stebuklingų pėdų, sugedo. Robotas, už suteiktą jam antrą gyvenimą, vaikams įteikė po stebuklingą žibintuvėlį. Jaunieji pėdsekiai baltame sniege tuoj pastebėjo stebuklingus blizgančius pėdsakus, kurie vedė link šios kelionės tikslo.

Kaip vaikai nudžiugo, išvydę link darželio vartų riedantį nediduką Kalėdų Senelio automobilį! Kalėdų senelio kelionė pas vaikus buvo gana neįprasta. Iš pradžių jis skriejo savo stebuklingomis rogėmis, kurias tempė eiklieji šiaurės elniai. Vėliau plaukė galingu laivu. O pasiekęs Lietuvą, sėdo į jaukų „PEUGEOT“ markės mašiniuką ir juo atvažiavo iki Biržų.

Susitikę su gerumu ir dosnumu garsėjančiu senuku, vaikai jam turėjo begalę įdomių klausimų. Jie netgi išsiaiškino, kad Kalėdų Senelis jaunystėje buvo puikus šokėjas. Dabar, sulaukęs garbaus amžiaus, jis taip pat mėgsta smagiai patrepsėti. Skambant linksmai muzikai svečias šoko, net sniegas nuo medžių šakų byrėjo, o su juo kartu – ir visi vaikai. Smagiai praleidęs laiką ir išdalinęs vaikams dovanėles, Kalėdų Senelis visiems palinkėjo kitais metais nepamiršti daryti gerus darbus, paūgėti ir pažadėjo aplankyti šią šaunią linksmų vaikų kompaniją kitais metais.

„Ąžuoliuko“ vaikučiai siunčia nuoširdžiausius sveikinimus artėjančių švenčių proga visiems Biržų rajono gyventojams ir linki nenustoti svajoti ir laukti stebuklo, kuris per Kalėdas būtinai įvyks.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė

Ilona Paulavičienė

KALĖDOS

Kalėdos – viena ryškiausių ir įsimintiniausių metų švenčių  vaikams. „Saulutės“ grupės vaikų mintys apie šventes:  tai, metas kai ateina Kalėdų senelis, Snieguolė, papuošta eglutė (Saulė), Jėzaus gimtadienis (Asija), greitai atkeliauja Nauji metai (Lėja), saulutės sugrįžimo diena (Rūta J.), tai šventė, kai visi gauna dovanų (Kamilė).

Kalėdų senelis prie eglutės pradžiugino „Drugelių“, „Kiškučių“, „Bitučių“, „Boružiukų“ vaikučius dovanomis, o svarbiausia, kad pažaidė kartu, pasikalbėjo, papasakojo daug įdomių dalykų. Mažuosius linksmino pažįstami  pasakų personažai.  Vaikai linksmai  žaidė, šoko, deklamavo, o gerą nuotaiką parsinešė į namus.

TARPTAUTINĖS MOKYTOJŲ DIENOS RYTMETYS

Priešmokyklinio ugdymo grupės „Saulutė“ vaikai, priešmokyklinio ugdymo mokytoja Palmyra Vengrienė ir meninio ugdymo mokytoja Jolanta Vasiliūnienė sukvietė visus pedagogus į linksmą šventinį rytmetį, skirtą Tarptautinei mokytojų dienai paminėti.  Mokytojos  buvo priimtos į  „Lietuvos zuikių akademiją“, kurioje teko ne tik klausytis, bet ir atlikti užduotis, atsakinėti į klausimus, šokti ir dainuoti.  Baigus  „Zuikių ir vaikų  ugdymo iki 6 metų programą“  visiems pedagogams buvo suteikta  „Visų zuikių ir vaikų MOKYTOJO kvalifikacija“. Nuoširdūs vaikų  žodžiai ir linkėjimai sušildė  rudenišką spalio dieną, o  džiugi nuotaika pasklido po visas grupes.

„ZUIKIO ŪKIO“ ATIDARYMO ŠVENTĖ

„AUGINAME IR AUGAME LIETUVAI !“

Vaikai pasaulį pažįsta bendraudami, stebėdami, tyrinėdami, eksperimentuodami. Vienas turtingiausių šaltinių vaikų ugdymui – gamta. Tai arčiausiai mūsų esanti natūrali aplinka, skati­nanti vaiko smal­sumą, kūrybiškumą, savarankiškumą, atsakomybės jausmą. Sėdami, sodindami ir prižiūrėdami augalus, vaikai susipažįsta su jais, sužino, iš kur ant mūsų stalo atkeliauja daržovės. Daržininkystė yra puiki gyvenimiška patirtis kiekvienam vaikui.

Rugsėjo 25-sios rytmetį „Ąžuoliuko“ darželio vaikai susirinko pasidžiaugti gausiu pačių užaugintu „Zuikio ūkio“ derliumi. Sulaukėme ir svečių. Mus aplankė Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, LR Žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorius Biržų rajone Zenonas Prašmantas, Biržų rajono žemdirbių asociacijos tarybos pirmininkė Vaidutė Stankevičienė bei Biržų rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Rimantas Jocius. Visiems susirinkusiems buvo prisistatytas pats šios šventės „kaltininkas“ – iš galingo ąžuolo išdrožtas „Ąžuoliuko“ ūkio šeimininkas Zuikis. Jo autorius – Biržų „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos direktorius Vaidotas Butkevičius.

Darželio direktorė Vitalija Medelinskienė visiems papasakojo „Zuikio ūkio“ atsiradimo istoriją. Ji priminė, jog darželio žaliojoje erdvėje prieš metus buvo tik daržas. Darže vyresniųjų grupių vaikai sėjo, sodino ir prižiūrėjo savo lysvėse daržoves bei įgavo žinių ir naudingos patirties apie daržininkystę. Augalų auginimo įspūdžius, pastebėjimus, emocijas ir kitokią patirtį jaunieji daržininkai perteikė savo piešiniuose. „Ančiukų“ grupės auklėtojai Neringai Janonienei gimė idėja padaryti vaikų kūrybinių darbų koliažą tema „Auginu pats – auginu Lietuvai“ ir sudalyvauti LR Žemės ūkio rūmų organizuotame projekte – konkurse „Auginu Lietuvai!“ .  Šio projekto tikslas – skatinti vaikų domėjimąsi žemės ūkiu. Projekto organizatoriaus „Facebook“ paskyroje patalpinta mūsų darželio vaikų piešinių fotonuotrauka, sulaukė daug simpatijų. Visos darželio bendruomenės džiaugsmui, šalia „Zuikio daržo“ birželio mėnesį buvo įrengtas  naujas, modernus šiltnamis. Per vasarą tęsėsi vaikų augalininkystės darbai. Šiemet daržo lysvėse buvo auginamos vaistažolės, o  šiltnamyje – įvairios daržovės ir prieskoninės žolelės.

Šventės metu pasidžiaugėme gausiu derliumi, nes vaikų rankomis užaugintos daržovės – sveikiausios ir ekologiškos. Darželio „Giliukų teatro“ jaunieji artistai, įsikūniję į šiltnamyje augusių daržovių personažus, suteikė šiai rudens šventei žaismingumo. Jie kartu su visais šventės dalyviais minė mįsles, dainavo daineles, trepsėjo ratelyje.

Šventės svečiai pasidžiaugė darželio auklėtinių darbštumu, susidomėjimu žemės ūkio darbais. Jie palinkėjo vaikams ir toliau prižiūrėti, puoselėti darželio „Zuikio ūkį“, bei užauginti  dar gausesnį derlių.

Vaikai, kurie nuo mažens mokosi pažinti ir rūpin­tis augmenija, auga kartu su augalais.

Meninio ugdymo vyresnioji mokytoja Jolanta Vasiliūnienė

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja-metodininkė Ilona Paulavičienė

„SVEIKAS RUGSĖJI!“

Saulėtą rugsėjo 3 dienos rytą „Ąžuoliuko“ bendruomenė linksmai pasitiko naujus mokslo metus. Vaikai atsisveikino su Vasarėle ir pasveikino Rudenėlį, kuris mažuosius pakvietė kurti, dainuoti, žaisti. Kiekviena grupė iš vaisių, daržovių, gėlių sukūrė savo grupės simbolius.
Šventėje dalyvavo Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas. Meras visus pasveikino su mokslo metų pradžia, įteikė vaikams dovanėles, palinkėjo pažinti ir mylėti savo gimtąjį miestą.

MIESTO ŠVENTĖ

Su puikia nuotaika, kurios nesugadino netikėtai prapliupęs vasaros lietus, aktyviai „Ąžuoliuko“  bendruomenė  dalyvavo  Biržų miesto šventės eisenoje „Per Biržų miestą…“