Projektai, šventės 2017-2018 m. m.

2017-2018 m. m.

VšĮ „Tatulos programa“ 2016-2018 m. šviečiamosios veiklos projektas „Ugdykime sveiką ir harmoningą žmogų, kartu kurkime sveikatai palankią aplinką karstiniame regione“

PAŽINTINĖ PRIEŠMOKYKLINUKŲ EKSKURSIJA Į EKOLOGINĮ DARŽININKYSTĖS ŪKĮ

Nuo 2016 m. vykdome VšĮ „Tatulos programa“ šviečiamosios veiklos projekto „Ugdykime sveiką ir harmoningą žmogų, kartu kurkime sveikatai palankią aplinką karstiniame regione“ veiklas.

Rugsėjo 18 d.  „Saulutės“ ir „Ančiukų“ grupės ugdytiniai  nuvyko į ekologinį daržininkystės ūkį Pabiržės seniūnijoje. Mus svetingai sutiko ūkio šeimininkai Daiva ir Arūnas Giedrikai.  Dauguma vaikų dabar gyvena mieste ir retas kuris mato kaip auginamos daržovės, vaisiai, javai. Mažieji dažniausiai nežino, kad  maisto produktus, kuriuos mes perkame parduotuvėje, turgelyje, užaugina darbštūs ūkininkai. Klausydami ūkininkų pasakojimo, vaikai stebėjo kas auga laukuose ir didžiuliuose šiltnamiuose, bandė pažinti daržoves iš pažiūros ir kvapo. Šiame ūkyje, įvairiu metų laiku auginama per 50 rūšių įvairiausių daržovių. Visi, susirinkę prie didelio, daržovėmis nukrauto stalo, klausėsi ūkininkės Daivos  pasakojimo, degustavo dar neragautas daržoves ir nuostabaus skonio morkų pyragą.

Grįžę į darželį, vaikai įspūdžius perteikė piešiniuose.

 Vaikų mintys kuo skiriasi šis  ūkis nuo kitų ūkių, ką sužinojo ir prisimena:

Kamilė: „Jame nenaudoja purškalų nuo vabalų ir baltų miltelių, kad augalai geriau augtų“. Lėja: „Augina sveikas daržoves“. Visų mintys: „Darže augo agurkai, morkos, burokėliai, pupytės ir kopūstai violetiniai. Paprikos augo šiltnamyje. Ir dar pomidorai ir česnakai. Šeimininkai pavaišino įvairiomis daržovėmis. Viena daržovė buvo kaip riešutai. Dar vaišino morkų pyragu – labai buvo skanus! Lauktuvėms įdėjo moliūgų: mažų ir labai didelių, morkinių, žalių, baltų“.

ŽALIOJI VAISTINĖ

Nuo senų laikų žmogus ieškojo vaistų gamtoje. Žiniuoniai atkreipė dėmesį į gydomąsias kai kurių augalų savybes, pradėjo juos rinkti, auginti, ruošti vartojimui kaip vaistus. Taip ir atsirado liaudies medicina. Vaistiniai augalai turi ne tik gydomąją naudą, bet kai kurie tinkami naudoti ir kaip prieskoniai. Visų augalų neįmanoma rasti gamtoje, kai kurie iš jų yra saugomi arba nyksta, todėl  šiais metais „Zuikio darže“ mažieji daržininkai sėjo ir sodino vaistinius augalus. Žiemą gardžiuosimės kvapnia savo pačių užauginta vaistažolių arbata!

KVIEČIU PUODELIUI ARBATOS

Mažieji daržininkai per vasarą  prižiūrėjo, ravėjo piktžoles, laistė „Zuikio darže“  auginamas vaistažoles. Šios užaugo be jokių cheminių priedų. Vaikai rinko žiedus, lapus, džiovino ir paruošė vaistažolių arbatas.

Darželio salėje buvo atidaryta arbatinė „Po draugystės ąžuolu“. 6 grupių vaikai jaukiai įsikūrė prie arbatos staliukų. Vaišinosi savo ar draugų surinkta vaistažolių arbata. Direktorė Vitalija Medelinskienė  vaikams įteikė ypatingus arbatų mišinius „Pumpurėliams“, „Kalėdinė nuotaika“. Papasakojo  kodėl  šios arbatos vadinamos ekologiškomis. Įvyko P. Jaronio ekologinio bitininkystės ūkio medaus degustacija. Vaikai ragavo medų, spėliojo  iš kokių augalų galėtų būti surinktas medus. Direktorė pakvietė visų grupių bendruomenes advento metu organizuoti popietes “Kviečiu puodeliui arbatos“, o pačius mažiausius aplankė grupėse,  įteikė jiems arbatų ir  medaus.

EKOLOGIŠKI PRODUKTAI, 

EKOLOGIŠKŲ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ NAUDA VAIKO ORGANIZMUI

Spalio ir lapkričio mėnesiais grupėse vyko pokalbiai, žaidimai, tyrimai, vaisių ir daržovių, mišrainių bei sulčių degustacijos, arbatų su medumi ragavimas. Lapkričio 23 d. direktorė  Vitalija Medelinskienė pakvietė vaikus ir pedagogus diskusijai apie ekologiškų vaisių ir daržovių naudą. Pristatė Petro Jaronio ekologinio ūkio obuolius, kriaušes, pavasario miško žydėjimo, liepų žydėjimo, aviečių žydėjimo miško medų. Vaikai dalinosi žiniomis apie ekologinį ūkį  ir ūkininkavimą jame, reiškė savo nuomonę, atsakinėjo į klausimus,  minė mįsles apie sodo ir daržo gėrybes. Grupėse vaikai skanavo parsineštus ekologiškus produktus.

VIKTORINA APIE EKOLOGIŠKAS DARŽOVES IR VAISIUS

Visi norime būti sveiki, linksmi ir gražus, bet  ar žinome kaip? Tą padaryti bandė ,,Saulutės“ grupės priešmokyklinukai. Lapkričio 22 dieną su geltonuoju ,,Atžalyno“ pagrindinės  mokyklos  autobusiuku jie nuvažiavo  į lopšelį- darželį ,,Genys“. Pagal įgyvendinamą bendrą projektą „Ugdykime sveiką ir harmoningą žmogų, kartu kurkime sveikatai palankią aplinką karstiniame regione“ čia vyko viktorina ,, Ekologiškos daržovės ir vaisiai“ . Vaikai dalinosi žiniomis apie ekologinį ūkį  ir ūkininkavimą jame, minė mįsles apie sodo ir daržo gėrybes, svarstė kokius patiekalus vertėtų dėtis į lėkštę, kaip kaupti ir ką dėti komposto dėžėje, o smagiausia buvo estafetė – su karučiu vežti didelę kopūsto galvą. Laimėjo draugystė ir supratimas, kaip sveikai maitintis ir tausoti gamtą.

Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Palmyra Vengrienė

DERLIAUS NUĖMIMO PABAIGTUVĖS

Ruduo tai metas,  kai gamta mums padovanoja nuostabių daržo ir sodo gėrybių. Ruduo tai metas, kai turim tiek veiklos, kad tik spėk suktis.
Spalio mėnesį grupėse vyko pokalbiai, žaidimai, tyrimai, vaisių ir daržovių mišrainių bei sulčių degustacijos.
Spalio 20 dienos popietę vaikai ir gausus būrys tėvelių bei kitų šeimos narių susirinko į Zuikio daržo derliaus nuėmimo pabaigtuves.  Kaip sakydavo mūsų senoliai „Ką pavasarį išbarstėme, rudenį susirinkome“. Darbštuolis Rudenėlis pasidžiaugė, kad vaikai jau įgijo žinių apie ekologinę daržininkystę ir praktiškai ją išbandė  įkurtame Zuikio darže. Rudenėlio pagalbininkai  pasveikino visus susirinkusius eilėraštukais ir dainelėmis.

Atskubėjęs Zuikis daržininkas, pasidžiaugė vaikų darbo darže rezultatais, įvertino  kiekvienos grupės kūrybinio darbo pristatymą ir išrinko šios parodos – konkurso nugalėtojus. 1-ą  vietą laimėjo ,,Varliukų“ grupė, už stendinį kūrybinį darbą ,,Nuo sėklytės iki morkytės ant mūsų stalo“. Jo išsamų fotoreportažą pristatė zuikutė Greta Aleknaitė. Eilėraštukus apie morkas kūrė ir juos pristatė Gustė Jakubonytė su tėveliais, Arnas Rudinskis bei Deimantas Drulys kartu mamytėmis. 2-oji vieta paskirta ,,Bitučių“ grupės vaikams ir jų tėveliams, už sukurtą sveikuoliškų receptų knygą ,,Gardu ir sveika“. Ją pristatė Eimanto mama. 3-ą vietą laimėjo ,,Boružiukų“ grupės vaikai ir tėveliai, už spalvingą rudens gėrybių mandalą ir eiliuotą pristatymą.

Linksmai padainavę ir pažaidę, vaišinomės šaunių darželio virėjų išvirta moliūgine. Šiai sriubai virti ekologiškai augintus moliūgus  padovanojo „Kiškučių“ ir „Saulutės“ grupės vaikai.

Smagu kartu pajusti kūrybos džiaugsmą ir pasidžiaugti rudens darbų pabaiga bei dovanomis.

Auklėtoja-metodininkė Ingrida Kuncienė

EKSKURSIJA „PRASMENGANČIOS ŽEMĖS KRAŠTAS“

Spalio 18 dieną kelionę po karstinį regioną darželio vyresnieji vaikai pradėjo Biržų regioninio parko lankytojų centre.  Direktorius Kęstutis Baronas aprodė ekspozicijoje įrengtus  interaktyvius stendus – žaidimus „Smegduobių raidos procesas“, „Karstinių ežerėlių ekosistema“.  Vaikai susidomėję stebėjo smegduobės griūties imitaciją, kas vyksta žemėje prieš griūtį ir po jos. Visa tai, padėjo suprasti apie vykstančius gamtos reiškinius Biržų krašte. Apžiūrėjome gausią mineralų bei uolienų ekspoziciją.
Karajimiškio kraštovaizdžio draustinyje keliavome pažintiniu – geologiniu taku, grožėjomės  įspūdingu smegduobynu su garsiąja legendomis apipinta  – Karvės ola.  Likėnuose pasivaikščiojome prie  Smardonės šaltinio, kurio pavadinimas ne šiaip sugalvotas, paragavome mineralinio vandens.

Ekskursija – dar vienas  žingsnelis supažindinant vaikus su savo krašto saugomomis, išskirtinėmis vertybėmis.

„BUR BUR BUR , BALTA AVELE…“

Rugsėjo 20 dieną „Bitučių“ ir „Saulutės“ grupių vaikai svečiavosi Kristinos ir Jūrio Milišiūnų ekologiniame avininkystės ūkyje. Vaikai stebėjo aveles, klausėsi šeimininkės pasakojimo kaip auginamos avys ir kuo ypatingas šis ūkis.  Drąsiausieji bandė „susišnekėti“ ir susidraugauti su avytėmis jas pavaišindami duonele ir avižomis.

Jaukiai susėdę namelyje iš vilnos, klausydami pasakojimo, žiūrėdami filmukus, vaikai sužinojo kaip kerpamos avys, kam naudojama vilna. Stebėjo visą kelią kaip vilna paverčiama vilnoniais siūlais ar kitais gaminiais.   Svetinga šeimininkė pavaišino mėtų arbata ir atsakė į smalsių vaikų klausimus.

EKSKURSIJA Į KIRKILUS 
,,BIRŽŲ TRADICINIŲ AMATŲ CENTRĄ“

Gegužės 29 dieną ,,Boružiukų“ grupės ikimokyklinukai, auklėtojos ir Ugniaus mama Jurgita Skujienė dalyvavo VšĮ ,,Tatulos programa“ seminare ,,Karstinis regionas ir gamtosaugos ypatumai. Ekologinis ūkininkavimas“. Renginys  vyko Kirkilų kaime,  ,,Biržų tradicinių amatų centre“. Vaikai klausėsi doc. dr. Juliaus Taminsko pasakojimo apie kraštą kur po kojomis prasiveria žemė ir dingsta upės.  VšĮ ,,Tatulos programa“ direktorė Valerija Gražinienė padėjo vaikams išsiaiškinti, kas yra ekologija ir koks ekologinio produkto ženklas. Visi aktyviai dalyvavo diskusijose, atsakinėjo į klausimus ir degustavo ekologinius produktus. Išvykdami vaikai padėkojo už puikų renginį, sveikuoliškas dovanas, skanius blynus ir kvepiančią žolelių arbatą.

„ZUIKIO DARŽAS“

Gegužės 19 dieną prasidėjo darbai „Zuikio darže“. Ruošdami žemę, vaikai tyrinėjo kas joje gyvena: sliekai, grambuoliai. Mažieji daržininkai sėjo morkų, porų, burokėlių, pupelių sėklas, sodino bulves bei perkėlė į lysves pačių išaugintus moliūgų, pomidorų daigus. Dainuodami dainelę „Žalią pupą sodinau“, vaikai pažadėjo kas dienelę laistyti daržoves, kad jos augtų didelės ir gardžios.

„MANO ŽEMĖS MĖNUO“

Vaikystėje įgyta gamtos tyrinėjimo, globojimo ir tvarkymo patirtis užaugus motyvuos pagarbią sąveiką su gamta.
Pasaulinė Žemės diena „Mažos rankelės – dideli darbai“ prasidėjo pasveikinimu – daina Žemei. Turime būti draugiški ne tik vienas kitam, bet ir motulei Žemei, konkrečiais darbais prisidėti prie aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Vaikai dalinosi savo mintimis:  „Negalima smarkiai triukšmauti, trypti kojomis, pyktis, nes Žemei gali būti liūdna“ (Greta, 3 m.), „Rūšiuoti viską, nešiukšlinti“ (Miglė, 6m.), „Šiukšles mesti į konteinerį“ (Urtė, 3m.). Spalvotais vėjo malūnėliais vaikai papuošė pievelę, sudėliodami šūkį „MES MYLIME ŽEMĘ!“. Šiltas pavasario  vėjo gūsis suks vėjo malūnėlių sparnus, o mūsų širdis pripildys meilės ir atsakomybės jausmo už Žemės ateitį.

Norėdami atkreipti visuomenės dėmesį į žmogaus daromą poveikį gamtai, vyresnieji darželinukai išsiruošė į žygį. Vaikai kartu su pedagogėmis saugiai žingsniavo miesto gatvėmis ir sveikino praeivius su Žemės diena. Sutiktiems žmonėms žygio dalyviai dalino paruoštus lankstinukus „Saugokime Žemę“, ragino biržiečius nelikti abejingais, būti atsakingiems ir teisingai rūšiuoti atliekas. Vaikai apsilankė ir Biržų regioninio parko Lankytojų centre.

Tradiciškai kovo 22-ąją, Pasaulinę vandens dieną, darželyje vyksta akcija  „Dieną pradėk gurkšneliu vandens!“. Salėje vaikai klausėsi „Vandens lašelio pasakos“, kiekviena grupė gavo po užduotį. Grupėse vyko tyrinėjimai, eksperimentai, žaidimai, kurių metu vaikai aiškinosi vandens savybes, gėlo vandens tausojimo bei jo panaudojimo galimybes. Analizuodami konkrečias situacijas iš vaikų gyvenimo, išsiaiškino kaip teršiamas vanduo.

Mylėkime ir saugokime Žemę, nes jos ateitis mūsų visų rankose!
Tik visi kartu galime išsaugoti motulę Žemę ateinančioms kartoms.

„ŽEMĖS TURTŲ SLĖPINIAI“

Žmonėms gyvybiškai reikalinga Žemė. Visi nuo jos priklausome, nes esame kilę iš jos, visada buvome jos dalimi ir būsime ateityje. Žemė mums teikia daug turtų, todėl ją turime saugoti ir puoselėti kaip savo vaiką.
Vasario 14 dieną pas mus svečiavosi Biržų regioninio parko direkcijos vyresnioji specialistė Danutė Kondrotienė (Arno mama). Ji papasakojo vaikams apie mūsų planetą Žemę ir joje vykstančius reiškinius, kurie sukūrė dirvožemį, smėlį, molį, anglį, žvyrą, mineralus ir akmenis. Tyrinėdami ir liesdami įvairius akmenis, išsiaiškinome kad gipsas yra pats minkščiausias, o, deimantas pats kiečiausias akmuo. Mes susipažinome su Biržų kraštui būdingu reiškiniu – smegduobėmis, sužinojome kaip susiformavo Kirkilų  karstiniai ežerėliai. Visi pasižadėjome šiais metais ten nuvykti ir viską apžiūrėti.

ATMINIMO LIEPSNELĖ TREMTINIAMS

Nugrimzk į praeitį tremtie,
Pilna žiaurumo ir patyčių,
Bet viską saugok atmintie,
Kaip saugojai paveikslą Vyčio.

           V. Cinauskas

Birželio 14 minėdami Gedulo ir vilties dieną prie koplytstulpio tremtiniams simboliškai uždegėme žvakutę. Taip pagerbėme žuvusius ir tuos, kurie dar mena skaudžius praeities įvykius.

BIRŽELIO 1-OJI  – VAIKYSTĖS ŠVENTĖ!

Išdykauja, žaidžia, liūdi, siaučia,
nesvarstydami – kodėl ir kam.
Jeigu šita žemė kam priklauso,
tai pirmiausia, žinoma, vaikams.

                            Justinas Marcinkevičius

Skaisti vasaros saulė ir giedras dangus atnešė į mūsų lopšelį-darželį gražią šventę – Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Susirinkę visi į būrį šventinį rytmetį pradėjome su šypsena ir smagia mankšta bei draugystės bėgimu. Šią dieną įstaigos kieme aidėjo skambus vaikų juokas, vyko linksmi žaidimai.

„Ąžuoliuko“ bendruomenės atstovai taip pat dalyvavo Biržų rajono savivaldybės ir Biržų kultūros centro organizuotoje Tarptautinės vaikų gynimo dienos šventėje. Jie smagiai žygiavo nuo Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos iki Biržų kultūros centro kiemelio, kur parodė savo meninę programėlę ir pasidžiaugė gražiu renginiu.

Tegul vaikystė bus apsupta brangių ir mylinčių žmonių, kupina juoko, gražių emocijų, nuotykių ir atradimų. Tegul vaikų lūpose žais šypsenos, pildysis gražiausios svajonės, bus daug juoko, šurmulio bei džiugesio.

PRIEŠMOKYKLINUKŲ IŠLEISTUVĖS

„Pakilkit į mėlyną aukštį,
Ir skriskit pirmyn tarsi paukščiai,
Mokyklon, išskleidę sparnus,
Palikę mažuosius draugus.“

Gražią gegužės 29-os dienos popietę mūsų darželio vyriausieji vaikai ir gausus būrys jų tėvelių rinkosi į gražią atsisveikinimo su darželiu šventę. Priešmokyklinukai surengė padėkos koncertą „Lik sveikas, darželi.  Direktorė Vitalija Medelinskienė pasveikino būsimus pirmokus ir kiekvienam įteikė diplomą, patvirtinantį, kad baigė priešmokyklinio ugdymo bendrąją programą. Ji vaikams palinkėjo sėkmės mokykloje, kur jų lauks nauji patyrimai, įspūdžiai ir draugai.

Po iškilmingos dalies priešmokyklinukai su savo tėveliais išskubėjo prie Karvės olos. Ten, jaunajame ąžuolyne, pasodino ąžuolą ir pažymėjo lentele, kurią padarė Nojaus Štarolio tėvelis.

Linkime būsimiems pirmokėliams įspūdingos, džiaugsmo ir nuotykių kupinos vasaros.

LIETUVOS TRISPALVĖS ŠIMTMETIS

1918 m. balandžio 25 d. Lietuvos Taryba vieningai patvirtino, kad valstybės vėliava susidarys iš trijų spalvų: geltonos, žalios ir raudonos.
Trispalvės 100 metų sukaktį „Ąžuoliukas“ sutiko su puikia nuotaika ir vėliavėlėmis rankose. Susirinkę darželio kieme, visi kartu sudainavo dainą  „Mano Vytis ir trispalvė“ bei skambiais žodžiais skandavo „Mes mylim Lietuvą ir turim ją savo širdy“. Vaikai jau žino ir geba paaiškinti ką reiškia Lietuvos vėliavos spalvos.

Priešmokyklinukai, žygiuodami V. Kudirkos gatve, visus sutiktus praeivius pasveikino su šia svarbia Lietuvai švente.

PASAULINĖ KNYGOS DIENA

Knyga gali padėti vaikui pažinti aplinkinį pasaulį, gausinti jo kalbą žodžiais ir posakiais, supažindinti su žodžio reikšmių įvairove.
Balandžio 23-ąją, Pasaulinę knygos dieną pradėjome akcija „Į darželį su knyga“. Vaikučiai į darželį atsinešė knygų, jas vartė, skaitė, žiūrinėjo kartu su draugais, aptarinėjo iliustracijas, skaitinėjo. Vyko knygų mainai, skaitymas įvairiose  darželio erdvėse. Skaitymo valandėlėse dalyvavo darželio darbuotojai, šeimų nariai. Vaikai kūrė piešinių knygeles, piešė mylimus herojus, inscenizavo pasakas.

ŠVENTINIS MAŽŲJŲ BIRŽIEČIŲ KONCERTAS
„AUGAME LIETUVAI“

Biržų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ bendruomenė pakvietė visas Biržų rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigas susitelkti bendrai veiklai ir kartu draugiškai paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.
Balandžio 4-osios pavakarę, į Biržų kultūros centre vyksiantį į šventinį koncertą „AUGAME  LIETUVAI“,  susirinko  nemažas būrys mažųjų biržiečių, jų artimųjų, svečių. Koncerte dalyvavo lopšelių-darželių „Genys“, „Rugelis“, „Drugelis“, „Ąžuoliukas“, mokyklos-darželio „Vyturėlis“ ir Papilio pagrindinės mokyklos vaikai. Skambia daina, trankiu šokiu, nuoširdžiu žodžiu vaikai sveikino Lietuvą, išreiškė meilę, pagarbą protėvių žemei.
Vaikams užaugti dorais ir tikrais Lietuvos piliečiais linkėjo Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, mero pavaduotoja Irutė Varzienė, Biržų rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Rimantas Jocius. Sveikinimus ir padėkas už  mažųjų biržiečių  patriotiškumo ugdymą perdavė Lietuvos Respublikos seimo narių Viktoro Rinkevičiaus ir Audrio Šimo padėjėjos Stasė Eitavičienė ir Eugenija Prokopavičienė.
Ši šventė  pažadino bendrystės, tolerancijos, nuoširdumo jausmą šalia esančiam ir savo šaliai. Vaikai širdimi pajautė svarbiausių žodžių LIETUVA, TĖVYNĖ, GIMTINĖ, MAMA, MEILĖ,  PAGARBA prasmę.

Koncerto vaizdo įrašą galite pamatyti UAB Balticum TV Biržuose transliuojamų žinių archyve paspaudę nuorodą:https://www.youtube.com/watch?v=0EtHISHR7FI

lietuvai100

„LIETUVA – VAIKO ŠIRDY“

„Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą.“ (Mikalojus Daukša)

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėse, kovo 9-ąją „Ąžuoliuke“ vyko raiškiojo žodžio popietė „Lietuva – vaiko širdy“, skirta valstybinės kalbos 100-mečiui. Kalba, kaip ir žmogaus gyvenimas, ji gyva tol,  kol skamba mūsų lūpose.
Šiam renginiui jaunuosius skaitovus ruošė jų tėveliai bei seneliai. Vienuolika 3-6 metų amžiaus vaikų deklamavo eilėraščius apie neapsakomo grožio gimtinės gamtą, mūsų šventes, artimiausius žmones ir nepakartojamus nuotykius. Smagu, jog tarp daugybės žinomų poetų kūrinių, susirinkusieji išgirdo ir pačių šeimos narių kurtus eilėraščius. Popietės metu skambėjo melodingos dainos, smagų suktinį šoko jaunieji šokėjai. Šeimos nariai, ruošę vaikus ir dalyvavę raiškiojo žodžio popietėje, buvo apdovanoti padėkos raštais, o jaunieji skaitovai – saldžia dovanėle.
Tikimės, kad ši, šiemet užgimusi graži tradicija, tęsis dar daugybe metų. Juk dideli dalykai prasideda nuo mažų darbų.

„ŽAIDŽIAME SENOVĘ“

 

2018m. kovo 7 d. „Bitučių“ grupės vaikai kartu su meninio ugdymo mokytoja Jolanta Vasiliūniene ir auklėtoja Dale Šarkūniene dalyvavo  Biržų lopšelio- darželio „Genys“ organizuotame Biržų rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų lietuvių liaudies žaidimų festivalyje „Žaidžiame senovę“, skirtame Lietuvos 100-mečiui paminėti.  Festivalio tikslas – ugdyti ir puoselėti liaudies meno tradicijas, tautinį identitetą, meilę Lietuvai. Vaikai linksmai kartu šoko ratelius,   prisiminė ir mokėsi vieni iš kitų jau primirštus lietuvių liaudies žaidimus. Smagi šventė baigėsi bendru visų dalyvių  žaidimu  „Per Biržų miestų“.

DOVANA DARŽELIO VAIKAMS

Fondas „Švieskime vaikus“  Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga šalies vaikų darželiams įteikė ypatingą dovaną – šiuolaikiškus stilizuotus tautinius kostiumus. Tautiniai kostiumai sukurti, atsižvelgiant į kiekvieno Lietuvos etninio regiono unikalumą, spalvas, audinių ir juostų raštus. Šią dovaną darželiui kovo 5 dieną  atvežė seimo narys Audrys Šimas bei  labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ savanorė-ambasadorė Panevėžio apskrityje Eglė Blaževičienė.

 SU GIMTADIENIU, LIETUVA!

1918 m. vasario 16 d. pasirašytam Nepriklausomybės Aktui sukanka 100 metų, todėl pastaruoju metu  lopšelio – darželio „Ąžuoliukas“ bendruomenė gyvena Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio nuotaikomis.
Kiekvienoje grupėje auklėtojos vedė edukacinius užsiėmimus, kurių metu vaikams buvo pasakojama apie Lietuvą,  valstybės simbolius – vėliavą ir herbą, apie  Biržus ir įžymius šio krašto žmones. Vaikai kūrė įvairius darbelius, skirtus Lietuvai, jais papuošė grupių ir įstaigos erdves.  Surengta piešinių  paroda „Tu –  mūsų Lietuva!”.
Priešmokyklinukai  ir „Bitučių“ grupės vaikai  dalyvavo akcijoje  „Uždek žvakutę ant savanorio kapo“, aplankė  Lietuvos karininko savanorio Jono Nastopkos kapą ir  žuvusių už Lietuvos nepriklausomybę  paminklą. Išreiškė jiems  padėką,  uždegdami žvakutes.

Vasario 15 dieną  bendruomenė linksmai ir džiaugsmingai  šventė atkurtos Lietuvos  100 – ąjį gimtadienį  „Iš posmų, šokių ir dainų margą juostą Tėvynei pinu“ .   Visi giedojo tautinę giesmę, vaikai dovanojo  Lietuvai  eilėraščius, dainas ir šokius. Darželio direktorė, pasipuošusi tautiniu kostiumu, šventės dalyvius vaišino tortu ir linkėjo vaikams – jauniems  ąžuoliukams, augti stiprėti ir tapti galingais Lietuvos ąžuolais.

Biržų rajono vaikų kūrybos knygoje  GIMTINEI IR LIETUVAI, skirtos atkurtos  Lietuvos 100-mečiui, puikuojasi „Ąžuoliuko“ vaikų Rūtos Juknytės, Gustės Jakubonytės, Nojaus Štarolio piešiniai. Šiuos vaikus paruošė pedagogės Dalė Šarkūnienė, Ilona Paulavičienė, Palmyra Vengrienė. Knygos leidyba inicijuota ir išleista seimo nario  Viktoro Rinkevičiaus lėšomis. 2018 vasario 15 dieną įvyko šios jaunųjų biržiečių kūrybos knygos pristatymas  Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešojoje bibliotekoje.

UŽGAVĖNIŲ ŠĖLSMAS

Vasario 13-ios pavakarę „Ąžuoliuko“ kieme šurmuliavo raguoti, kudloti, retadančiai Užgavėnių persirengėliai. Visa darželio bendruomenė triukšmavo, šėlo, dainavo, šoko, budino žemę iš gilaus žiemos miego. Šventės personažai dalyvavo smagiuose atrakcionuose, padėjo Kanapiniui įveikti Lašininį virvės traukimo varžybose, vaišinosi gardžia arbata. Užgavėnių laužo liepsnose sudegė visos blogybės.

PAMINĖJOME LAISVĖS GYNĖJŲ DIENĄ

Sausio 12 dienos ryte, visuotinės pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“ metu, dešimčiai minučių darželio languose sužibo atminimo žvakelės.  Grupėse vaikai kartu su auklėtojomis kalbėjo, diskutavo ką ši diena reiškia mums.

Prie paminklo Žuvusiems už Lietuvos Nepriklausomybę  darželio bendruomenės atstovai padėjo gėlių ir uždegė atminimo žvakelę, taip pagerbdami žuvusiuosius už Lietuvos laisvę.

„LIK SVEIKA, KALĖDŲ EGLUTE“

„Eglute žalioji,
Eglute graži.
Jau sako „sudie“
Tau vaikučiai maži…“

Sausio 5-ios rytmetį visi susirinko į salę  atsisveikinti su žaliaskare eglute. Čia apsilankė ir Trys karaliai, kurie paskelbė Kalėdinio laikotarpio pabaigą. Per gražiausias žiemos šventes džiuginusiai eglutei buvo skiriamos skambios dainos, smagūs šokiai ir gražiausi eilėraščiai.

Ačiū Tau, eglute!

KALĖDŲ SENELIS ATĖJO PAS MUS

Gruodžio 22 dieną mažųjų ilgai lauktas Kalėdų Senelis aplankė ir mūsų darželio gerus vaikučius.

LAUKIAME ŠV. KALĖDŲ

Laukdami pačios gražiausios žiemos šventės, vaikai kartu su tėveliais ir auklėtojomis vakarojo, žaidė ratelius, vaidino pasakas, dainavo daineles. „Saulutės“, „Varliukų“, „Ančiukų“ ir „Bitučių“ grupėse visi kartu ne tik smagiai leido laiką, bet ir pagamino žaisliukus, kuriais puošė eglutę. „Kiškučių, „Drugelių“ bei „Nykštukų“ grupių eglutės padabintos išradingų mamyčių sukurtais žaisliukais iš natūralių medžiagų. „Boružiukų“ grupės Kalėdinis vaikų ir tėvų karavanas, pasišviesdami žibintais, ieškojo eglutės. Ją surado, išpuošė ir drauge pasidžiaugė Kalėdų žaliaskare. Prieššventiniu laikotarpiu įgyvendinti kūrybiniai sumanymai puošiant darželio langus, laiptines ir kitas patalpas.
Dėkojame mamytėms, dalyvavusioms Kalėdinių puokščių dirbtuvėlėse  ir sukūrusioms nuostabias šventines kompozicijas.

Kalėdos ateina ir pasibeldžia į visų mūsų namus ir širdis.

SVEIKAS, MŪSŲ DARŽELI !

Rudenėlis auksaspalvis atplasnojo per laukus.
Į mokyklą tiesia kelią, na, o mums – dar į darželį…

Pirmasis rudens rytas visus sukvietė  į tradicinę Mokslo ir žinių dienos šventę. Aitvarais ir vėjo malūnėliais pasipuošusi pievelė pasitiko vaikus, tėvelius ir darželio darbuotojus, kurie susirinko linksmai pasitikti naujus mokslo metus. Šventė prasidėjo smagiu jungtinės grupės vaikų šokiu. Po darželio direktorės pasveikinimo  Kamilė, Nojus, Asija, Gabija ir Emilija deklamavo eilėraštukus, keturmetė Urtė padainavo linksmą dainelę. Garsiais plojimais ir „Draugystės rateliu“ buvo pasveikinti tie, kurie pirmą kartą atėjo į darželį. Priešmokyklinės grupės „Saulutė“ vaikai įveikė direktorės pavaduotojos pateiktas užduotėles, nes šiais mokslo metais jų laukia ne tik žaidimai, bet ir pasiruošimas mokyklai. Tikėdami, kad šie metai darželio bendruomenės nariams bus sėkmingi, kūrybingi, išradingi, visi sudainavo „Ąžuoliuko“ himną ir sėmėsi energijos iš darželio talismano – Giliukų.
Priešmokyklinukai darželio kieme iškėlė mūsų įstaigos vėliavą. Šią iškilmingą akimirką nuskambėjo šūkis:

Mielas, mūsų „Ąžuoliuk“,
Sveikas ir stiprus tu būk!
Saugok savo vaikiukus – mus, mažuosius giliukus!

Grupių aikštelėse visų susirinkusiųjų laukė „siurprizų“ palapinės.

Gerų naujų mokslo ir žaidimų metų!